סשה קליין

 התכוננו לראיין את סשה למדור שלנו, אך לא הספקנו לממש זאת בחייו. סשה נפטר במפתיע ב-12.8.2018 והוא עדיין לא בן 70. המתנו עד לתום ימי השלושים ונכבד עתה את זכרו ואת פועלו הכללי – ועבור הארגון.

סשה (שמואל מרדכי) קליין נולד בינואר 1949 במונקץ', בן שני להוריו, חיים-הרש, שהיה סוחר (заготовитель) ולבלומה. אחיו הבכור הוא יצחק קליין (היו"ר הקודם של הארגון) ורוזה – יבל"א. האחים למדו בבית-ספר רוסי בעיר, למרות שזה האוקראיני היה קרוב יותר לביתם; בביה"ס הרוסי למדו ילדי הקצינים הרוסיים אשר שרתו באזור והוא נחשב לבי"ס איכותי, אותו סיים סשה בהצטיינות.

שפת הבית הייתה הונגרית.

בתום התיכון שרת סשה בצבא כקצין מנהלי בעירו, כולל גיחה מבצעית לפראג ב-1968.

בסיום השירות למד סשה בפקולטה לעיתונאות באוניברסיטת לנינגרד (1970-1974).

האחים למדו עברית, במחתרת, עוד במונקץ' עם מיכאל (מישה) קליינברד.

בשנת 1974 עלתה המשפחה ארצה. לימודי עיתונות אקדמאיים לא התקיימו בארץ, והמקצוע הקרוב ביותר בו בחר להתמחות היה קולנוע, בדגש סרטים דוקומנטריים. לימודי העיתונות בלנינגרד לא הוכרו לו וסשה החל את מסלול לימודיו באוניברסיטת תל-אביב (1974-1978).  בסיומם עבר ללמוד ולעבוד בארה"ב (1978-1979).

עם שובו לישראל הוא עבד כעורך וכמנהל במספר גופי שידור בינלאומיים כולל CNN, WTN, NBC ואחרים.

בשנת 1986 היה סשה מייסד ומנכ"ל "סשה קליין הפקות בע"מ" – אחת מחברות ההפקה המובילות בישראל,  שהפיקה  במשך למעלה מ-30 שנה עשרות סרטים עלילתיים, תיעודיים ותוכניות טלוויזיה – בארץ ובחו"ל. החברה הפיקה וצילמה סרטים לטלוויזיה ולבתי הקולנוע בעשרות מדינות והשתתפה במאות פסטיבלי הקולנוע מובילים בכל היבשות. סשה קיבל על כך הרבה פרסים, כולל "פרס אופיר".

כן זכה למדליית זהב בפסטיבל הבינלאומי במונטה קרלו לסרט "יומן ראש הממשלה" – על החודש האחרון לחייו של יצחק רבין; הסרט "משחקי פוטין" הוכר כסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר של "האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה" בגרמניה; הסרט "גנבים בחוק" קיבל "פרס אירופה".

בשנים 1996-1998 כיהן סשה כמנהל הכללי של רשת ערוצי הטלוויזיה הבינלאומיים של HBC בהונגריה ובצ'כיה.

בשנים 2002-2003, הוא כיהן כסגן מנכ"ל ערוץ "ישראל פלוס" (ערוץ 9), שהוא היה בין מייסדיו.

סשה עבד עם במאים רוסיים מובילים:    Georgiy Danelia, Rolan Bykov, Elem Klimov, Yevgeny Gerasimov, Konstantin Khudyakov, Pavel Lungin, Rustam Ibrahimbeyov,   Pavel Finn, ואחרים.

פרט להיותו מפיק / במאי /צלם היה סשה גם מורה באוניברסיטאות ישראליות ובמספר מכללות, מחברם של סרטים רבים ותוכניות טלוויזיה, חבר "המועצה לתרבות ולאומנות", חבר "האקדמיה לקולנוע", חבר "אגודת המפיקים" וחבר ב"אגודת העיתונאים בישראל".

סשה סייע רבות להקמת אתר האינטרנט של הארגון יהודים יוצאי זאקרפטיה-טרנסקרפטיה.

הוא היה יועץ אסטרטגי ומוביל בבחירות בישראל, ברוסיה ובהונגריה. מאז 1977 השתתף סשה וניהל את מרבית החברות האלקטיביות בכנסת ובהסתדרות. הוא עבד עם פוליטיקאים בכירים: יצחק רבין, שמעון פרס, אריק שרון, אהוד ברק, ביבי נתניהו, נתן שרנסקי, איווט ליברמן, יולי אדלשטיין ואחרים. בהונגריה עבד עם פיטר מדישי; ברוסיה עם קונסטנטין טיטוב.

לא כל התוכניות של סשה הוגשמו ומותו הגיע במפתיע כל כך…

סשה הותיר אישה, עתליה, ושני בנים ולא זכה לנכד ראשון, שאמור להיוולד ב"ה בנובמבר.

סשה קליין – מתוך אתר הפייסבוק לזכרו

משה גאון: "חבר ואיש מקצוע יקר ניפטר בפתאומיות השבוע. סשה קליין. סאשה, היה מפיק ואיש קריאטיב מוכשר… קיבלתי את הבשורה על מותו הפתאומי בלילה בשוק גדול. אלוהים כמה שהחיים שבריריים!"

ענת זלמנסון – קוזניצוב: "…כי מי שמכיר את סשה יודע שהוא היה בריא, חזק, חרוץ. סשה תמיד עונה, תמיד ענייני, תמיד אפשר לסמוך עליו …סשה קליין, ידיד יקר ומפיק סרטים, איתו עבדתי בשותפות על סרטי האחרון, איתו תכננתי לעבוד עוד שנים רבות, נפטר במפתיע מדום לב בשנתו בשבת בלילה. הכרתי את סשה לפני חמש שנים כשחיפשתי מפיק לסרט שלי "מבצע חתונה". בדיוק חזרתי מניו יורק והאמת היא שלא חיפשתי הרבה, הוא היה הראשון שדיברתי איתו ומיד ידעתי שחיפושיי הסתיימו.  אחרי שנתיים שעשיתי כמעט הכול לבד, פתאום היה מישהו שיכולתי לסמוך עליו, הרגשתי כאילו הורידו ממני את המשא הכבד ופתאום דברים התחילו לזוז ודלתות נפתחו. היה לנו חיבור מצוין בעבודה וכל הזמן חשבתי "איזה מזל יש לי, שפגשתי את סשה". היחסים בינינו היו מושתתים על כנות, פתיחות, הדדיות. איכשהו תמיד הסכמנו על הכול. סשה היה כנראה האדם הכי חרוץ שהכרתי. הוא זכר הכול, הוא תמיד היה בזמן, תמיד היה לו כוח ואף פעם לא התלונן. לא הבנתי איך הוא לא מתעייף? הוא גם היה אציל נפש וחכם מאוד. נהג בכבוד ובהגינות… הוא היה פשוט אדם נהדר, אין כמוהו".