קהילות וליקי ברזני

Velikiy Berëznyy, Ukraine
Великий Березний, Украïна

וליקי ברזני הייתה חלק מממלכת הונגריה (מהמאה ה-11 ועד 1920, כולל בקיסרות האוסטרו-הונגרית, וכן בין השנים 1938-1944), בשם  Nagyberezna במחוז .Ung megye

בין השנים 1920-1938 היא הייתה שייכת לצ'כוסלובקיה בשם Velký Berezný ב-Podkarpatská Rus [PKR] .

לאחר מכן הייתה חלק של ברה"מ (1945-1991) – בשם .Velikiy Berëznyy

מאז 1991 היא נקראת Velikiy Berëznyy, במחוז, הנושא שם זה ב- Zakarpats'ka שבאוקראינה.

שמות אחרים של Velikiy Berëznyy הם: Velká Berezna, Wełykyj Bereznyj, Vel'keBerezni, Vel'ke Berezne, Veliky Berezny ו- Velikoje Bereznoje.

ידוע גם כ:

Velký Berezný (CZ), Velikiy Bereznyy (RU), Groys Berezna [Yid],   Nagyberezna [HU]

Velikiy Berëznyy ממוקמת 34 ק"מ צפון-צפון-מזרח ל-Uzhhorod /Ungvár, ליד הגבולות עם פולין וסלובקיה.

 

היסטוריה

ההתייחסות הראשונה בכתב ל- Velikiy Berezznyy היא משנת 1409.

בשנת 1427, העיר הייתה חלק מהאחוזה של משפחת DRUGETH.

לאחר מכן בשנת 1691, היא הפכה לחלק מנכסי משפחת .BERCSÉNYI

התושבים המקומיים השתתפו במלחמת העצמאות בהנהגתו של פרנץ ראקוצ'י.

בשנת 1746 נרשמו שתי משפחות יהודיות, בהן שמונה יהודים.

הקהילה היהודית הראשונה נוסדה בשנת 1797 על ידי שמעון בן מאיר, מתתיהו צבי בן משה, צבי בן יחיאל יצחק, מאיר בן אברהם, שרייבר בֶּר ומרדכי בן אלימלך. רוב האנשים האלה היו סוחרים עולים.

ב- 1830 גדלה האוכלוסייה היהודית ל-159.

בשנת 1877 מנתה אוכלוסיית וליקי ברזני 1,683 תושבים, והייתה מורכבת מרוסינים, גרמנים, צוענים ויהודים; חלוקת הדתות הייתה: קתולים (365), יוונים קתולים (823), מזרח אורתודוכסי-קתולי (1), אגנוסטי (1), רפורמיסטים (1) ויהודים – 492 (29% מכלל האוכלוסייה).

ב-1921, תחת הרפובליקה הצ'כוסלובקית, עלתה האוכלוסייה היהודית של וליקי ברזני עד 979 נפש – ובשנת 1941 גדלה האוכלוסייה היהודית ל-1,237.

Velikiy Berezznyy הפך למרכז אזורי עבור רבים מהכפרים הסמוכים הקטנים והאוכלוסייה נאמדה בכ-3,000 תושבים. לפי שעה, רוב התושבים היו יהודים – והיתר היו, בעיקר, רוסינים וצוענים.

היו בתי משפט של בדרג בתי משפט שלום / מחוזי (דתיים) באזור עם שופטים הונגריים או צ'כיים. היה גם בית-סוהר (בו לא היו יהודים!)

בווליקי ברזני הייתה גימנסיה, בה למדו גם תלמידים מהכפרים הסמוכים. סטודנט אחד, Ezreal "ג'ו" DEUTSCH, נסע 21 ק"מ מדימירוב כדי ללמוד בגימנסיה.

הצוענים לא שלחו את ילדיהם לבית הספר, אם כי היה חוק המחייב קבלת השכלה.

בשנות העשרים של המאה ה-20 היו בבעלותם של יהודי וליקי ברזני 42 מפעלי עסקים, ביניהם מזקקה, בנק וכמה מפעלים קטנים. 31 יהודים היו אומנים וחלקם אנשי מקצוע, ביניהם ארבעה רופאים ושלושה עורכי דין.

בשנות השלושים המוקדמות היו היהודים מעורבים בהיבטים הרבים של החיים הכלכליים של וליקי ברזני, למשל: היו 10 סיטונאים, 40 סוחרים, 10 חקלאים, 25 פועלים, 15 פקידים פרטיים, 20 עצמאים, 120 אנשי מקצוע (כולל חמישה עורכי דין), צלם בשם SIMKOVITCH, 30 חיילים יהודים ו-40 אחרים. כמו כן, היו 20 מובטלים ו-25 שחיו על כספי רווחה.

בית החולים הקרוב ביותר נמצא באוז'גורוד (Uzhhorod), במרחק של כ-40 ק"מ משם. עם זאת, בווליקי ברזני, היו חמישה רופאים יהודים: שטרנברג, הנדלר, ברון ועוד שניים, וכן מיילדת יהודייה (שבנה נתלה ב-1939 על ידי ההונגרים על היותם קומוניסטים). היה גם רופא נוצרי הונגרי.

ב- Velikiy Berëznyy היו, לפחות, 2 בנקים (אולי יותר) אשר החזיקו כסף עבור אנשים ונתנו הלוואות.

יצחק דויטש (מנהל הבנק) ומשה חיים הנדלר (אולי קשור לד"ר הנדלר) היו שניהם הבעלים של בנק Po Usha. איצק דויטש היה בעל חנות עור וגם למשה חיים הנדלר הייתה חנות בדים, שבה בילה את רוב זמנו.

הבנק השני היה בנק Uvierny Ustov והוא היה בבעלותו של דוד שטייגר, אביו של דב ציון שטייגר.

המכוניות היחידות בווליקי ברזני היו אלה של הרופאים, שהשתמשו בהן לביקורי בית. עם זאת, היה גם אמבולנס להובלת חולים ופצועים ל- Uzhhorod במקרי חירום.

אבל הרופאים, או לפחות ד"ר הנדלר, לא נהגו: היה להם נהג. ד"ר הנדלר השכיר את מכוניתו מדי פעם; יצחק ובתיה דויטש (עם שלושת ילדיהם הצעירים, אסתר, סארי ומשה), שכרו את מכוניתו ואת נהגו כדי לנסוע לאוז'גורוד לטיול – כדי לבקר את אחיו של יצחק, יחזקאל דויטש ואשתו ברטה ומשפחתו. מושבי המכונית היו בצדדים, כך שאנשים ישבו זה מול זה.

באותו זמן, ב- Velikiy Berezznyy היו חמישה רחובות, אבל אנשים רבים חיו ללא רחוב מוסדר. הדויטש'ים התגוררו ברחוב סטפניק 70, עם גינה גדולה ויפה של פרחים וירקות. לרוב המשפחות היהודיות היו גנים כאלה. מאחורי בית דויטש היה בניין נוסף ובו שתי דירות שהושכרו על ידי משפחות יהודיות בשם רוט ומיטלמן.

הרוסינים גידלו, בעיקר, תפוחי אדמה.

בשנת 1939 כבשו ההונגרים את וליקי ברזני, וגרמו בכך לניתוק היהודים מפרנסתם. כמה עשרות יהודים התגייסו לגדודי העבודה העבדים ההונגריים, וחלקם נספו בחזית המזרחית.

בסוף יולי 1941 גורשו מספר משפחות יהודיות ללא אזרחות הונגרית לקאמיניץ-פודולסק באוקראינה, שם נרצחו.

שאר יהודי ווליקי ברזני נשלחו לאושוויץ במאי 1944.

בשנת 2001 היו ב- Velikiy Berezznyy 6,665 תושבים. באזור יש אתרי קמפינג ומחנאות בהרים, עם מעליות סקי בקרבת מקום. יש גם פארק שימור לאומי שהוקם בשנת 1866 – עם צמחים ייחודיים ונדירים. כמו כן, במחוז יש כמה בנייני מופת אדריכליים, בין היתר, כנסיות עץ. אחת האטרקציות הגדולות ביותר היא מטאוריט קניאננסקי, שהתרסק כאן בשנת 1866.

רק יהודייה אחת גרה היום בווליקי ברזני (2011).

על-פי אתר  – Jewishgenבפרק Kehilalinks

https://kehilalinks.jewishgen.org/Velikiy_Bereznyy